Je vedecky dokázané, že karnozín spomaľuje fyziologické procesy v organizme a je schopný predĺžiť životnosť buniek.
Vedci ho aj z tohto dôvodu označujú za látku storočia. Objavený bol už na začiatku 20. stor. ruským vedcom Gulevičom. Spočiatku bol určený pre ruských kozmonautov a slúžil im na zníženie stresu pri lete do vesmíru, na dodanie potrebnej energie a tým udržanie dobrej kondície.
Karnozín je biologicky aktívny dipeptid, ktorý pozostáva z dvoch aminokyselín a je to stopercentne prírodná látka, nášmu telu vlastná. Organizmus si ho metabolizuje z prijatej potravy, najmä z mäsa. Patrí do zoznamu prírodných bielkovinových regulátorov metabolizmu. Žiaľ s pribúdajúcim vekom schopnosť organizmu vytvárať si túto látku klesá.
Najvyššie koncentrácie sú v orgánoch s vysokými nárokmi na energiu – v srdci, v mozgu a vo svaloch.
Teloméry sú koncové oblasti chromozómov, ktoré chránia úseky nukleových kyselín pred stratou, poškodením, chybnými kombináciami a chybnou replikáciou počas delenia buniek. Procesom opakovaného delenia buniek sa postupom času teloméry degradujú, odbúravajú a výsledkom je potom ich skracovanie. Skracovanie telomér má za následok zníženú schopnosť obnovy buniek, teda starnutie.
Na základe vedeckých štúdii bolo preukázané, že karnozín spomaľuje proces skracovania telomér a preto má vzácnu schopnosť omladzovať staré bunky a meniť ich na plne funkčné a zdravé.
Experimentálne výskumy ďalej potvrdili, že táto látka dokáže predĺžiť dobu medzi deleniami buniek a súčasne zvýšiť počet delení o 150 percent, čím výrazne predlžuje životnosť každej bunky v tele.
Taktiež obnovuje kolagén v pleti a zároveň zlepšuje jeho štruktúru.
V súčasnosti je karnozín najsilnejší antioxidant, pokiaľ ide o likvidáciu voľných radikálov. V prípade napadnutia tkanív nebezpečnými zlúčeninami, ktoré vznikli pôsobením voľných radikálov, je aktívny. Dokonca vo väčšej miere než vitamín C. Zabraňuje rozvoju aterosklerózy, šedého zákalu, zápalových a degeneratívnych procesov kĺbov.
Tento silný antioxidant má tiež schopnosť chelátovať kovy. Odbúrava z tela ťažké kovy ako je meď, zinok, železo, ale aj arzén, olovo, ortuť, kadmium či nikel, čím ho chráni pred ich toxickými vplyvmi.
Chelátová terapia sa využíva na detoxikáciu, ale tiež ako doplnková liečba pri rôznych ochoreniach. Môže priniesť množstvo prospešných účinkov:
Karnozín sa nachádza len v živočíšnych potravinách, najviac v tmavom mäse. Preto môže chýbať najmä vegetariánom. Ako sme už spomínali, jeho tvorba v tele s pribúdajúcimi rokmi klesá a preto sa odporúča užívať ho vo forme výživového doplnku, najmä po 35. roku života. Predpokladá sa, že karnozín sa stane základným denným výživovým doplnkom pre ľudí každého veku.
[div : well bg-white]
[div : col-sm-4]
[div]
[div : col-sm-8]
– mimoriadne účinný superantioxidant
– zvýšenie sily a vytrvalosti srdcového svalu
– podpora funkčnosti centrálnej nervovej sústavy
– zlepšenie koncentrácie, logického myslenia a pamäte
– komplexná ochrana a regenerácia organizmu na bunkovej úrovni
– významne pozitívny efekt pri poruchách autistického spektra
– klinickými štúdiami dokázateľne pomáha pri skleróze multiplex
– výrazné potláčanie únavy
[div]
[div : clearfix]
[div]
[div]
[div]
[div : clearfix]
https://www.carnomed.sk/produkty/karnozin-extra.htm
https://www.carnomed.sk/produkty/karnozin-extra-pure-and-strong.htm