Významným medzníkom vo výskume karnozínu bola práca Dr. Michaela G. Cheza z amerického štátu Illinios. So svojím tímom uskutočnil v roku 2002 zaujímavú štúdiu na jeho využitie pri starostlivosti o deti s diagnózou porúch autistického spektra. Zúčastnili sa jej deti vo veku od troch do 12 rokov a odborníci sledovali, aké zmeny u nich nastanú. Výsledky ukázali pozitívny efekt karnozínu a nezaznamenali žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Dr. Chez uviedol, že u 80-90% detí sa stav významne zlepšil počas ôsmich týždňov po zahájení liečby. Výsledky ukázali, že u detí sa prejavilo zlepšenie v oblasti socializácie, správania, komunikácie a porozumenia reči a tieto pozoruhodné výsledky potvrdili aj rodičia detí. Išlo pritom o tzv. dvojito slepú štúdiu, v ktorej jedna skupina detí dostávala placebo a druhá karnozín, pričom ani experimentátor ani účastník nevedeli, ktorej osobe sa podáva aká látka. V štúdii sa uvádza, že karnozín pozitívne ovplyvnil porozumenie a produkciu reči, sluch, socializáciu, uvedomovanie si okolia i používanie jemnej motoriky.
Odpovedala nám na otázky o poruchách autistického spektra u detí.
V liečbe, respektíve, v ovplyvnení najväčších problémov detí s autizmom sa používajú i preparáty, ktoré nemajú charakter neurofarmák, ale ide o preparáty, ktoré eliminujú oxidačný stres. K takýmto látkam patrí karnozín – ako významný antioxidant a neuropeptid stabilizuje a chráni bunkové membrány pred všetkými reaktívnymi formami kyslíka, zabraňuje rozvoju oxidačného stresu a zastavuje proces deformácie bielkovín. Je špecifický tým, že sa dostane k voľným radikálom i do tkanív. Tam voľné radikály vytvárajú nebezpečné zlúčeniny, ako sú lipidové peroxidy a sekundárne produkty, ktoré je karnozín schopný eliminovať. Chráni tiež pred vplyvmi ťažkých kovov, dokáže tieto kovy z tela odbúravať. Obsahuje ho výživový doplnok Karnozín EXTRA. U detí s poruchou autistického spektra jednoznačne zlepšuje správanie a komunikatívnosť. Rodičia popisujú vo väčšine prípadov zlepšené interakcie s okolím, vyššiu výkonnosť v učení a v terapiách. Okrem karnozínu sa u detičiek s poruchou autistického spektra používajú i probiotiká, ktoré ovplyvňujú tráviaci proces a methylkobalamín, kde sa tiež popisuje zlepšenie sociálnej interakcie detí.
Prípravok Karnozín EXTRA používam vo svojej praxi aj u detí, ktoré majú jednoduché zaostávanie expresívnej zložky reči. Spolu s logopedickými intervenciami vie dieťa veľmi pekne posunúť v rečovom prejave. Má teda širšie využitie, nielen pri poruchách autistického spektra. Vzhľadom na svoje antioxidačné účinky sa Karnozín EXTRA ordinuje ako pomocná liečba pri svalových ochoreniach.
Zdroj: Časopis LIEK 3/2018
Mohlo by Vás tiež zaujímať: Príbeh rodiny Genčíkovcov, Autizmus
Karnozín Extra, Karnozín, Carnosin, L-Carnosine